Flet – bieżąca konserwacja
Przygotowanie instrumentu do gry. Jak poprawnie złożyć i rozłożyć flet?
- Zawsze skonsultuj się ze swoim nauczycielem, jeżeli nie jesteś pewny jak połączyć poszczególne części instrumentu.
- NIGDY nie łącz części instrumentu na siłę.
- Podczas składania instrumentu należy ostrożnie trzymać flet tylko za miejsca na korpusie bez mechanizmów i klap. Zwróć uwagę na znaczniki łączenia na krańcach korpusu.
- NIGDY nie używaj smaru na łączeniach fletu.
Bieżąca konserwacja
- Po każdej grze wytrzyj odciski palców z klap. Najlepiej się sprawdzi grubsza bawełniana ściereczka. Jeżeli zdecydujesz się na ściereczkę do polerowania upewnij się, że nadaje się do polerowania powierzchni posrebrzanych. Użycie niewłaściwej ściereczki może powodować zarysowania fletu.
- Przy pomocy gazy owiniętej na wyciorze wytrzyj nadmiar wilgoci, która osadziła się na wewnętrznych częściach instrumentu. W ten sposób oczyść wszystkie elementy fletu. Czynność należy wykonać każdorazowo po użyciu instrumentu a przed włożeniem do futerału. Wilgoć skraca żywotność poduszek.
- Kiedy nie używasz fletu, zawsze przechowuj go w futerale z zamkniętą pokrywa. Zmniejszy to ewentualne ryzyko uszkodzenia.
- Nie wkładaj do futerału niczego innego oprócz instrumentu i dedykowanych akcesoriów – dotyczy to także nut. Zamykanie obudowy z dodatkową zawartością może spowodować uszkodzenie delikatnych mechanizmów i klap.
- Upewnij się, że wszystkie zatrzaski i zamki są prawidłowo zamknięte.