Sezon jesienno-zimowy. Jak dbać o instrument.

wrz 24, 2017 | klarnet, porady

Po wakacyjnej przerwie, a przed sezonem jesienno-zimowym, dobrze jest sprawdzić instrument pod kątem normalnych zmian eksploatacyjnych. Warto pamiętać o zakonserwowaniu drewna, smarowaniu mechaniki czy regulacji krycia. Niektóre z tych czynności można wykonać samemu lub oddać do profesjonalnego serwisu na kompleksowy przegląd.

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy pamiętać o dużo większych różnicach temperatur i wilgotności powietrza. Wyjście z instrumentem z domu do szkoły czy do innego miejsca, gdzie instrument będzie eksploatowany, oznacza zmianę temperatury i wilgotności co najmniej 2 razy. W drodze powrotnej sytuacja się powtórzy. Normalna wilgotność powietrza w naszym klimacie od wiosny do jesieni wynosi między 45% a 60% wilgotności względnej. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach może spaść nawet do 20%. Z kolei parametry powietrza na wolnym powietrzu mogą być odmienne, tj. chłodno, zimno i deszczowo czy mroźno i sucho. W takich warunkach drewno w klarnecie pracuje intensywniej rozszerzając i zwężając się.

Przeniesienie instrumentu z chłodnego środowiska do ciepłego wywołuje dodatkowe zjawisko skraplania się pary wodnej. Zanim przygotujemy instrument do gry pamiętajmy, by pozwolić parze wodnej swobodnie odparować, ewentualnie należy wytrzeć skroploną wodę chłonną ściereczką.

Wskazówki

  • Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie instrumentu na czas transportu podczas zmiennych warunków pogodowych (temperatura, wilgotność)
  • Zwróć uwagę, czy przy składaniu i rozkładaniu klarnetu, części klinują się lub pojawia się trudność z ich dopasowaniem.
  • Zwróć uwagę czy pierścienie na częściach nie są luźne. Niezabezpieczenie luźnych pierścieni może spowodować mechaniczne pęknięcia drewna przy łączeniu (większość gwarancji na instrument nie uwzględnia takiej szkody).

 

W razie wątpliwości zadzwoń niezwłocznie do serwisu po poradę.

Potrzebujesz konsultacji?